BAZA WIEDZY > Endoskopia kapsułkowa
wykop.pl
drukuj

Endoskopia kapsułkowa

Endoskopia kapsułkowa to innowacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych.

 

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego.

 

Jest to więc wypełnienie luki diagnostycznej, gdyż jelito cienkie (m.in. ze względu na swoją długość i liczne pętle) jest niedostępne zarówno przy gastroskopii, jak i przy kolonoskopii.

 

Wskazania do zastosowania tej metody to:

  • niewyjaśnione bóle brzuszne lub powiększenie obwodu brzucha,
  • biegunki,
  • niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • diagnostyka choroby trzewnej,
  • podejrzenie choroby Crohna, guza jelita cienkiego czy uszkodzenia przez leki,
  • niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza.

 

Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.

 

Przed endoskopią kapsułkową pacjent musi mieć wykonane RTG pasażu jelitowego celem wykluczenia niedrożności lub zwężeń uniemożliwiających podanie kapsułki. Badanie to może być wykonane w Prywatnej Lecznicy Certus lub w jakiejkolwiek innej placówce (pacjent musi wtedy przynieść wynik badania).

Kapsułka do badań jelita cienkiego

 

System Endoskopii Kapsułkowej składa się z trzech elementów:

  1. Kapsułki z kamerą i transmiterem.
  2. Rejestratora obrazu zintegrowanego z elementami anteny.
  3. Stacji roboczej.

 

 

Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kapsułkę, która jest łatwa do połknięcia jak tabletka witaminowa (waży zaledwie kilka gramów). Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego – zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60tys zdjęć. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu, który pacjent nosi podczas badania.

 

Po około 8 godzinach pacjent oddaje rejestrator. Lekarz, wykonujący badanie – za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra. Czas przeglądania i oceny wyników endoskopii kapsułkowej zależy od wykrytej choroby oraz doświadczenia lekarza i wynosi zwykle 2-3 dni.

 

Historia endoskopii kapsułkowej:

Koncepcja zdalnego obrazowania przewodu pokarmowego przy pomocy kapsułek z transmiterem powstała w roku 1981, a jej autorem był dr Gavriel Iddan z Izraela. W 1994 roku opatentował on wyniki swoich pionierskich prac. W 1996 roku w Wielkiej Brytanii dr Paul Swain przeprowadził pierwsze na świecie testy tej metody na zwierzętach. W 2001 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła endoskopię kapsułkową jako nową metodę badania jelita cienkiego do użytku klinicznego.

Wyniki pokazały, iż endoskopia kapsułkowa okazała się skuteczniejsza w diagnostyce krwawień z jelita cienkiego i choroby Leśniowskiego-Crohna od dotychczas stosowanych metod. Badanie umożliwia wykrycie 50-67% przypadków krwawień z przewodu pokarmowego i 43-71% przypadków choroby Crohna.

Partnerzy