Szczepienie przeciwko żółtej gorączce

Od lipca 2011r zakres szczepień ochronnych wykonywanych w Poradni Medycyny Podróży Prywatnej Lecznicy Certus został rozszerzony o szczepienie przeciwko żółtej gorączce.

Szczepienie to jest wymagane przy wjeździe do niektórych krajów (głównie Ameryki Południowej i Afryki), ale zaleca się wykonanie takiego szczepienia także przed wyjazdem do innych krajów, gdzie występuje ta choroba (mimo braku obowiązku szczepienia).

Szczepienie wykonuje się raz na 10 lat (podawana jest tylko jedna dawka). Pacjent powinien zgłosić się na szczepienie najlepiej 14 dni przed wyjazdem (bezwzględne minimum 10 dni).

Prywatna Lecznica Certus jest jednym z nielicznych ośrodków wykonujących szczepienie przeciwko żółtej gorączce.

Żółta gorączka (nazywana także żółtą febrą) to ciężka wirusowa choroba zakaźna występująca w tropikalnych krajach Ameryki Południowej i Afryki (głównie środkowej). Przenosi się na człowieka poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara. Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 6 dni. Choroba może przechodzić bezobjawowo lub doprowadzić do śmierci. Typowymi objawami dla żółtej febry są: gorączka, ból głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Wśród jej ciężkich powikłań wymienia się: uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Zadzwoń

Napisz