Celiakia - badanie genetyczne

Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka nietolerancję glutenu i chcesz bezinwazyjnie potwierdzić wyniki badań serologicznych – umów się na wykonanie badania genetycznego.
 
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, czyli białka zawartego w zbożach – pszenicy, życie, owsie czy jęczmieniu. Toksyczne działanie glutenu może prowadzić do zaniku kosmków jelita cienkiego, co spowoduje utrudnione wchłanianie pokarmu. Jedynym sposobem na walkę z celiakią jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.

Szczególnie interesującą i najmniej inwazyjną metodą oceny ryzyka zachorowania na celiakię jest badanie genetyczne. Pobierając materiał w postaci wymazu z policzka sprawdza się obecność genotypów HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Takie badania są szczególnie istotne w przypadku krewnych osób chorych na celiakię, gdyż pozwalają ocenić ryzyko zachorowania. Badanie wykonuje się 1 raz w życiu i pozwala w 100% wykluczyć celiakię lub potwierdzić predyspozycję do tego schorzenia.
Sprawdź cenę badania.

W opinii dr. n. med. Grzegorza Bajko – Dyrektora ds. Lecznictwa w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu i specjalisty chorób wewnętrznych„wysypki, częste infekcje dróg oddechowych, niedokrwistość, zaburzenia wzrostu i zachowania u dzieci mogą być mylnie diagnozowane jako np. zaburzenia odporności, autyzm lub ADHD. Tymczasem w wielu przypadkach są to objawy zaburzeń przyswajania glutenu i do poprawy stanu zdrowia potrzebne jest wyłącznie wprowadzenie diety bezglutenowej. Już taka, być może prozaiczna zmiana w jadłospisie, pozwala na poprawę wyników w nauce, uspokojenie psychoruchowe czy łatwiejszy kontakt z dzieckiem”.

Dowiedz się więcej o celiakii

Zadzwoń

Napisz