Szczepienie na gruźlicę dla dzieci (0-16 r. ż.)

Gruźlica to choroba wywoływana przez bakterię - prątka gruźlicy. Najczęściej dotyka dróg oddechowych - płuc, ale może objąć też inne narządy np. wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Choroba przenosi się głównie drogą kropelkową przez układ oddechowy. Obecnie w Polsce chorują głównie dorośli i choć zapadalność na nią stopniowo spada, to nadal jest jedną z wyższych w Unii Europejskiej. 

Szczepienia dzieci są bardzo ważne!

Szczepionka BCG zawiera żywy prątek bydlęcy (podobny do prątka wywołującego gruźlicę u ludzi), który odpowiednio zmodyfikowany wywołuje u zdrowej osoby produkcję przeciwciał, a nie chorobę. Wystarczy jedna dawka szczepionki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania, a szczepionka daje odporność dziecku do 15 lat.

Szczepionka BCG jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 0 do 16 roku życia. Większość dzieci otrzymuje ją już w 1 dobie życia.

W przypadku dzieci, u których decyzją lekarza szczepienie zostało odroczone, zalecamy udane się do Centrum Medycznego nr 3 w Swarzędzu, gdzie możliwe jest zaszczepienie dzieci do lat 16, które do tej pory nie otrzymały szczepionki BCG. Sama szczepionka jest bezpłatna - ponosi się wyłącznie koszty wizyty i podania szczepionki. 

Zapobiegaj! Chroń! Szczep!

Dowiedz się więcej o szczepieniach - tutaj

Zadzwoń

Napisz