Bezpłatne badania w kierunku HCV dla pacjentów zapisanych do naszych lekarzy rodzinnych!

Mamy dobrą wiadomość dla pacjentów korzystających z naszych Poradni Lekarza Rodzinnego - przedłużamy możliowść wykonania BEZPŁATNYCH badań przesiewowych w kierunku HCV do 30.06.2019r.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV - którego Prywatna Lecznica Certus jest partnerem medycznym - na naszych pacjentów zapisanych do lekarzy rodzinnych w Centrum Medcznym nr 1 (ul. Dąbrowskiego 262/280) oraz w Centum Medycznym nr 3 w Swarzędzu (ul. Poznańska 15) czekają testy przesiewowe w kierunku obecności wirusa HCV wywołującego Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C.

Jest to choroba wywoływana przez wirusa uszkadzającego komórki wątroby. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie jest zakażonych 170 milionów osób! W Polsce zakażonych może być nawet 200 tysięcy osób, ale tylko co 10 z nich wie o chorobie. Niestety pomimo zaawansowanych badań do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznej szczepionki.

Należy pamiętać, że wirus HCV początkowo nie daje żadnych obajwów zakażenia, lub mogą być one niespecyficzne np. zmęczenie, bół stawów, apatia. Jednak nieleczony może prowadzić do zwłóknienia i marskości wątoby.

Jak można się zakazić?
Podczas każdego zdażenia, gdzie nastąpiło przerwanie ciągłości skóry lub błony śluzowej. Wirus przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią, a więc przy: pobraniu krwi, zastrzyku, zabiegu stomatologicznym, akupunkturze, tatuażu, przekłuwaniu uszu lub innych części ciała, kontakcie seksualnym z uszkodzeniem naskórka lub błony śluzowej.

Jak się nie zakazimy?
Przez podanie ręki, całowanie, picie z tej samej szklanki czy korzystanie z tej samej toalety.

Pamietajmy jednak aby:
1. Nie korzystać z przedmiotów, na których może być krew innych osób - szczoteczek do zębów, maszynek do golenia, golarek elektrycznych, igieł, strzykawek.
2. Unikać kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia, podczas którego może dojść do kontaktu z krwią.

Przy okazji wizyty w naszych poradanich zapytajcie personel o możliwość wykonania testu na obecność wirusa HCV. Zachęćcie też swoich bliskich. Szybkie wykrycie wirusa pozwala na bardzo duże prawdopodobieństwo wyleczenia oraz ograniczenie ryzyka zakażenia innych osób!

Zadzwoń

Napisz