Łagodny rozrost stercza dotyczy około 70% mężczyzn powyżej 60. roku życia, ponad 80% mężczyzn powyżej 70. roku życia i aż około 90% mężczyzn powyżej 80. roku życia. Na podstawie badań statystycznych wykazano, że na objawy łagodnego rozrostu stercza około 31% mężczyzn uskarża się już powyżej 50. roku życia.
Dotychczas w operacyjnym leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego stosowane były dwie metody:
- adenomektomia przezpęcherzowa,
- przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP).

Od roku 1986 w urologii stosuje się laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP), popularnie nazywany laserem zielonym. W 1997 roku zaczęto stosować go do leczenia rozrostu prostaty. Metoda ta nazywa się fotowybiórczą waporyzacją prostaty (PVP). Obecnie metoda ta jest stosowana w ponad trzydziestu krajach świata, gdzie wykonano już ponad 200 000 zabiegów, a każdego miesiąca przybywają nowe ośrodki, w których rozpoczyna się terapię laserem KTP.
Wskazania do tej metody nie odbiegają istotnie od wskazań do innych metod leczenia operacyjnego. Kwalifikują się do niej chorzy z nasilonymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych, spowodowanymi przez powiększony stercz. Tą metodą mogą być również leczeni chorzy po innych zabiegach na sterczu, a także chorzy po zatrzymaniu moczu.
Metoda ta posiada kilka cech, które świadczą o jej wyższości w porównaniu z dotychczasowymi sposobami leczenia, a mianowicie:
- Mała inwazyjność zabiegu.
- Skrócenie czasu pobytu w szpitalu do jednego dnia.
- Pacjent do domu wychodzi bez cewnika (co zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych).
- Bardzo dobre wczesne i odległe wyniki leczenia – przy wykorzystaniu lasera KTP utrzymują się one przez wiele lat.
- Niewielkie ryzyko krwawienia śródoperacyjnego i powikłań pooperacyjnych pozwala na zastosowanie u chorych, którzy są dyskwalifikowani od innych metod operacyjnego leczenia z powodu współistniejących chorób i przyjmowanych leków.
Skontaktuj się z nami!