Szanowni Państwo, informujemy o zmianie godzin pracy placówki Szpital i Ambulatorium PL Certus ul. Grunwaldzka 156.
Placówka będzie czynna w godz. 07:00-20:00 (rejestracja Pacjentów chirurgicznych do godziny 19:30, pozostali specjaliści wg terminarza tel. 618604-200).

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza to uogólniona choroba metaboliczna kości, którą charakteryzuje niska masa kostna i upośledzona mikroarchitektura tkanki kostnej, a w konsekwencji – zwiększona podatność na złamania.


Obejrzyj infografikę - dowiedz się jak atakuje cichy złodziej kości!

Tkanka kostna podlega procesom tworzenia i niszczenia przez całe nasze życie – rocznie „wymianie” ulega ok. 2-10% masy kostnej. Po 40-45 roku życia zaczyna się jednak stopniowy ubytek masy kostnej. Tempo tego ubytku jest zróżnicowane indywidualnie, jednak szczególnie szybko proces ten zachodzi u kobiet po menopauzie. Szacuje się, że roczny ubytek masy kostnej u kobiety po menopauzie to ok. 2-3% rocznie.

Jednak osteoporoza to choroba nie tylko starszych kobiet. Może ona dotyczyć także starszych mężczyzn, a niekiedy także młodych ludzi obojga płci – towarzyszy wtedy innym, często poważnym, procesom chorobowym.

O skali problemu, jakim jest osteoporoza, świadczą alarmujące dane: co trzecia kobieta i co ósmy mężczyzna w wieku powyżej 50 lat dozna w życiu przynajmniej jednego złamania spowodowanego osteoporozą. Osteoporoza jest najczęściej spotykaną chorobą metaboliczną kości - choruje na nią na świecie 200 mln kobiet. Co najmniej 1/3 z nich nie przekroczyła 70. roku życia.

Czynniki ryzyka osteoporozy:
 1. Wiek – im jesteśmy starsi, tym ryzyko większe
 2. Wątła budowa ciała i mała masa ciała
 3. Występowanie osteoporozy w rodzinie
 4. Wczesna menopauza (przed 45 r.ż) u kobiet oraz niedobór testosteronu u mężczyzn
 5. Długotrwałe stosowanie leków z grupy glukokortykosteroidów
 6. Nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu
 7. Niektóre choroby np. nowotwory, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, nadczynność tarczycy
 8. Długotrwałe unieruchomienie.
Konsekwencje osteoporozy
Złamania kości w przebiegu osteoporozy stanowią najpoważniejsze w skutkach powikłanie tej choroby. Wśród wszystkich złamań osteoporotycznych najgroźniejsze są złamania kręgów. Wyliczono, że na świecie do złamania w obrębie kręgosłupa dochodzi co 22 sekundy. Europejskie badanie, w którym wzięło udział ponad 17 000 osób, wykazało 20-procentową, częstość złamań kręgów u kobiet po 50. roku życia. Według badań przeprowadzonych w Polsce złamania osteoporotyczne występują u ok. 30% kobiet po 50. roku życia.

Złamania osteoporotyczne są nie tylko najczęstszą przyczyną niepełnosprawności ludzi w starszym wieku. Mogą one również prowadzić do zgonu, zwłaszcza jeżeli dotyczą stawu biodrowego. Szacuje się, że po złamaniach kości udowej tylko 1/3 chorych powraca do aktywności sprzed złamania. Złamanie kości w obrębie stawu biodrowego powoduje wzrost ryzyka zgonu w ciągu pierwszego roku po urazie o 25%. Więcej o złamaniach w obrębie kręgosłupa i ich leczeniu operacyjnym w dziale poświęconym wertebroplastyce.

Kiedy zgłosić się do Poradni Reumatologicznej
 • Wszystkie osoby niezależnie od płci i wieku u których wystąpiły niskoenergetyczne złamania (tzn. niewielki uraz i od razu złamanie)
 • Wszystkie kobiety po 50 rż., celem oszacowania ryzyka osteoporozy (wizyta profilaktyczna), a zwłaszcza te kobiety, które:
 1. palą papierosy, pija dużo kawy, nie lubią pić mleka,
 2. u których doszło do wczesnej menopauzy,
 3. których matki chorowały na osteoporozę lub miały ją niezdiagnozowaną, a doszło u nich do złamań (zwłaszcza szyjki kości udowej).
 • Wszystkie osoby, które z różnych względów wykonały badanie densytometryczne (np. brały udział w różnych akcjach) i u których na podstawie tego wyniku rozpoznano osteopenię lub osteoporozę.
 • Osoby będące pod opieką endokrynologa z powodu choroby tarczycy (najczęściej nadczynność) lub chorób przytarczyc-rzadziej lub innych zaburzeń endokrynologicznych (u mężczyzn zwłaszcza niedobór testosteronu)
 • Pozostali pacjenci to osoby leczone z różnych względów lekami przeciwkrzepliwymi lub sterydami, osoby chorujące na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego (zapalenia, choroby jelit), choroby nowotworowe, niewydolność nerek.

Zadzwoń

Napisz