Szanowni Państwo" w dniach od 2/04 - 5/04 zmienia się harmonogram pracy Ambulatorium ul. Grunwaldzka 156 godziny przyjęć od 8-20. Rejestracja pacjentów w godzinach 8:00-19:00. Każdorazowo prosimy o potwierdzenie wizyty pod numer telefonu 618604-200 . Szpital PL CERTUS w dniach 3-5/04 nieczynny. Szczegółowy harmonogram w "AKTUALNOŚCIACH"

Nowotwory urologiczne

Oddział Urologiczny Prywatnej Lecznicy Certus prowadzi szeroką diagnostykę, leczenie zabiegowe i zachowawcze oraz obserwację po zabiegach usunięcia nowotworów zlokalizowanych w obrębie układu moczowo-płciowego. Zabiegi są wykonywane zarówno komercyjnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (także w ramach Szybkiej Terapii Onkologicznej).

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem układu moczowego i 2. najczęstszym nowotworem u mężczyzn (13% wszystkich nowotworów).

W ostatnich dekadach nastąpił drastyczny wzrost zachorowań - w ciągu 30 lat ich liczba wzrosła 5-krotnie. Większość przypadków zachorowań jest rozpoznawana pomiędzy 60. a 75. rokiem życia, a sam nowotwór odpowiada za 8% zgonów u mężczyzn. Zachęcamy mężczyzn do regularnych wizyt u specjalisty urologa oraz wykonywania badania TPSA (antygen PSA) - testu przesiewowego, który pozwala na wykrycie bezobjawowego raka prostaty.
 
Ponadto w ramach Oddziału Zabiegowego prowadzimy nowoczesną diagnostykę schorzeń prostaty z wykorzystaniem biopsji fuzyjnej - technologii umożliwiającej nałożenie obrazu rezonansu magnetycznego prostaty na usg wykonywane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest dokładne określenie miejsca wymagającego pobrania wycinka prostaty, który zostanie poddany badaniu histopatologicznemu, w celu potwierdzenia lub wykluczenia wystąpienia nowotworu. Wykorzystujemy także różne metody leczenia nowotworów gruczołu krokowego, takie jak przezcewkowa elektroresekcja (TURB) czy prostatectomia.


Rak pęcherza moczowego jest drugim co do częstotliwości nowotworem układu moczowo-płciowego u mężczyzn.

Stanowi 7% zachorowań na nowotwory u mężczyzn oraz 2% zachorowań na nowotwory u kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego wzrasta z wiekiem, przy czym u mężczyzn jest ono 3-4 wyższe niż u kobiet. Większość zachorowań na ten rodzaj nowotworu występuje po 50 roku życia. W ramach diagnostyki nasi pacjenci mają możliwość wykonania testu BTA, który wykazuje wyraźnie wyższą czułość kliniczną (szczególnie przy nowotworach we wczesnym stadium) niż cytologia moczu. Jest to badanie, które wyglądem przypomina test ciążowy dostępny w aptece. Działa ono na zasadzie specyficznej reakcji przeciwciał – jeśli są one obecne, to znaczy, że u pacjenta z dużym prawdopodobieństwem występuje rak pęcherza moczowego. Na Oddziale Urologicznym naszego szpitala wykonywane są także zabiegi cystoskopii, czyli wziernikowania pęcherza moczowego, które stosuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu moczowego, oraz zabiegi usunięcia nowotworu pęcherza moczowego z zastosowaniem przezcewkowej elektroresekcji (TURB).


Rak jądra stanowi 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, a wśród mężczyzn w wieku 20-44 lata jest najczęściej występującym nowotworem (aż 25% zachorowań).

Najwyższe ryzyko zachorowania występuje około 30 r. ż. Dlatego ważne jest przeprowadzanie regularnej samokontroli jąder, a okresowo lub w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian zgłoszenie się do poradni urologicznej, gdzie lekarz wykona m.in. USG jąder. U pacjentów z rozpoznanym nowotworem w ramach Oddziału Urologicznego wykonujemy operacje amputacji jądra.

Zadzwoń

Napisz