Endoskopia kapsułkowa z wykorzystanie systemu PillCam SB 3 to innowacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych.

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego.

Jest to więc wypełnienie luki diagnostycznej, gdyż jelito cienkie (m.in. ze względu na swoją długość i liczne pętle) jest niedostępne zarówno przy gastroskopii, jak i przy kolonoskopii.

Wskazania do zastosowania tej metody to:
  • niewyjaśnione bóle brzuszne lub powiększenie obwodu brzucha,
  • biegunki,
  • niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • diagnostyka choroby trzewnej,
  • podejrzenie choroby Crohna, guza jelita cienkiego czy uszkodzenia przez leki,
  • niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.

System Endoskopii Kapsułkowej składa się z trzech elementów:
  1. Kapsułki z kamerą i transmiterem.
  2. Rejestratora obrazu
  3. Pasa
Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kapsułkę, która jest łatwa do połknięcia jak tabletka witaminowa (waży zaledwie kilka gramów). Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego – zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi zdjęcia w ilości 2-6 na sekundę. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu, który pacjent nosi podczas badania.

Po około 8 godzinach pacjent oddaje rejestrator. Lekarz, wykonujący badanie – za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra. Czas przeglądania i oceny wyników endoskopii kapsułkowej zależy od wykrytej choroby oraz doświadczenia lekarza i wynosi zwykle 2-3 dni.

Kapsułka jest jednorazowa i po badaniu zostaje naturalnie wydalona z organizmu.
Zachęcamy do umówienia się na zabieg w CM1 Marcelińska 90.

W celu u uzyskania więcej szczegółów o zabiegu prosimy o kontakt z:
Dagmara Borysow
Kierownik Rejestracji
Centrum Medyczne Nr 1
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 883 847 629
 

Historia endoskopii kapsułkowej:

Koncepcja zdalnego obrazowania przewodu pokarmowego przy pomocy kapsułek z transmiterem powstała w roku 1981, a jej autorem był dr Gavriel Iddan z Izraela. W 1994 roku opatentował on wyniki swoich pionierskich prac. W 1996 roku w Wielkiej Brytanii dr Paul Swain przeprowadził pierwsze na świecie testy tej metody na zwierzętach. W 2001 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła endoskopię kapsułkową jako nową metodę badania jelita cienkiego do użytku klinicznego.

Wyniki pokazały, iż endoskopia kapsułkowa okazała się skuteczniejsza w diagnostyce krwawień z jelita cienkiego i choroby Leśniowskiego-Crohna od dotychczas stosowanych metod. Badanie umożliwia wykrycie 50-67% przypadków krwawień z przewodu pokarmowego i 43-71% przypadków choroby Crohna.

Zadzwoń

Napisz