Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, dającym możliwość dokładnego obejrzenia całego jelita grubego, pobrania materiału  diagnostycznego czy wykonania polipektomii (usunięcia polipów, z których powstaje większość nowotworów).

W razie konieczności w trakcie badania istnieje możliwość wykonania mukozektomii, czyli małoinwazyjnego zabiegu usunięcia stwierdzonych w jelicie zmian (głównie nowotworów we wczesnym stadium – tzw. płaskich gruczolaków).

Badania kolonoskopowe są zdecydowanie najbardziej czułymi badaniami – jak wskazują statystyki, pozwalają one na wykrycie ok. 95 %. przypadków nowotworów. Kolonoskopia z polipektomią, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego. Według danych szacunkowych, powoduje ona zmniejszenie ryzyka zachorowania o 76–90 % i zmniejszenie śmiertelności o 69 %.

Z myślą o komforcie pacjenta, w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu kolonoskopię wykonujemy (jako jedni z nielicznych) całkowicie bezboleśnie w warunkach szpitalnych (1 doba pobytu) w znieczuleniu ogólnym (anestezjolog podaje pacjentowi leki przeciwbólowe i środki usypiające).

Jeśli w ostatnim czasie wystąpiły u Ciebie objawy takie jak:
  • dokuczliwe zaparcia,
  • zmiana rytmu wypróżnień, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia,
  • biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni,
  • anemia (najczęściej odczuwana w postaci osłabienia sprawności, większej podatności na zmęczenie i podwyższonej temperatury),
  • bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, uczucie dyskomfortu, nudności, wymioty,
  • poczucie niepełnego wypróżnienia,
  • ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu,
to znak, że najwyższa pora umówić się na kolonoskopię.

Niezależnie od powyższych wskazań, badanie kolonoskopowe w kierunku nowotworu jelita grubego powinno być wykonywane u osób z przeciętnym ryzykiem w wieku 50 lat i starszych co 10 lat. Z kolei u osób, u których wykonano polipektomię, kolonoskopia kontrolna powinna być powtarzana co 2-3 lata, a w przypadku polipów licznych (powyżej 5ciu) – co roku.

Czas oczekiwania na zabieg kolonoskopii w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu wynosi około tygodnia, wliczając czas przygotowania do badania endoskopowego. Podczas oczekiwania, już tydzień wcześniej należy wykluczyć z diety owoce pestkowe, pomidory i sok pomidorowy oraz pestki siemienia lnianego, ziarniste pieczywo i mak, a następnie postępować według schematu podanego na naszej stronie internetowej.

Sprawdź - jak należy się przygotować do zabiegu.

Zadzwoń

Napisz