Test BTA w kierunku raka pęcherza moczowego

Certus BTARak pęcherza moczowego jest chorobą częstą u ludzi – stanowi on ok. 2-3% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Jest on drugim – po raku prostaty – najczęściej spotykanym nowotworem układu moczowo-płciowego.

Mężczyźni są dotknięci tą chorobą trzykrotnie częściej niż kobiety. Ryzyko zachorowania jest także ściśle powiązane z wiekiem: im pacjent starszy, tym ryzyko większe. Największa ilość zachorowań ma miejsce między 70-tym a 80-tym rokiem życia, a tylko ok. 5% pacjentów ma mniej niż 45 lat.
 
 Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego zalicza się:
  • palenie papierosów;
  • przyjmowanie pewnych lekarstw, np. Chlornaphazin, Phenacetin, Cyclophosphamid;
  • chroniczne zapalenie pęcherza moczowego;
  • chroniczne śródmiąższowe zapalenie nerek;
  • praca w kontakcie ze związkami chemicznymi tzw. aromatycznymi aminami (np. fryzjerzy, chemicy, branża farb i lakierów, osoby zajmujące się dezynsekcją).
Do tej pory dostępnymi metodami diagnostyki raka pęcherza były cytologia moczu i cystoskopia. Cytologia polega na sprawdzeniu obecności komórek nowotworowych w osadzie moczu, a cystoskopia to zabieg polegający na wprowadzeniu przez cewkę moczową aparatu i obejrzeniu wnętrza pęcherza z możliwością pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
 
Dostępny w PL Certus szybki i nieinwazyjny test BTA do wykrywania raka pęcherza jest metodą wykazującą wyraźnie wyższą czułość kliniczną (szczególnie przy nowotworach we wczesnym stadium) niż cytologia moczu.

Czułość kliniczna dla testu BTA wynosi od 45% do 85% w zależności od stadium nowotworu podczas gdy w przypadku cytologii waha się od 7% do 60%.

Test do wykrywania raka pęcherza BTA jest tzw. testem kasetowym. Wyglądem przypomina test ciążowy dostępny w aptece. Działa on na zasadzie specyficznej reakcji przeciwciał – jeśli są one obecne, to znaczy, że u pacjenta z dużym prawdopodobieństwem występuje rak pęcherza moczowego.

Jednak dodatni test BTA może wyjść także przy innych chorobach: zapaleniu nerek, urazach po leczeniu pęcherza czy dróg moczowych, a także nowotworach nerek i górnych dróg moczowych. Test ten – jak wszystkie inne tzw. szybkie testy są wykorzystywane jako dodatkowy element diagnostyczny pomocny dla lekarza przy badaniu diagnostycznym.

Badanie wykonywane jest w laboratorium PL Certus w Ambulatorium przy ul. Grunwaldzkiej 156. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien przynieść ze sobą próbkę moczu pobraną o dowolnej porze.


Zadzwoń

Napisz