Kamica nerkowa – jak ją skutecznie wyleczyć?

Kamica nerkowa – jak ją skutecznie wyleczyć? Około 8% kobiet i 12% mężczyzn cierpi na kamicę nerkową, co czyni ją jedną z najczęściej spotykanych schorzeń.

Często pierwszym charakterystycznym symptomem jest dopiero kolka nerkowa, której objawem jest silny i ostry ból w okolicy nerki. Dlatego obecne standardy urologiczne zalecają aktywne leczenia kamicy nerkowej przed wystąpieniem objawów.

Kamień nerkowy, czyli co? Jest to stwardniała, zbita masa, która może powstać w nerkach, moczowodach lub pęcherzu moczowym. Kamienie (złogi) powstają w wyniku krystalizacji minerałów lub soli kwasów zawartych w moczu. Większość z nich jest wydalana podczas oddawania moczu, czasem jednak kamienie mogą zablokować moczowód, uniemożliwiając normalny przepływ moczu i powodując wystąpienie dolegliwości bólowych.

Jakie są objawy kamicy? Najczęściej jest to ból o różnym stopniu nasilenia w zależności od umiejscowienia, wielkości oraz kształtu złogu. Z tzw. kolką nerkową mamy do czynienia, gdy kamień blokuje prawidłowy przepływ moczu przez moczowód. Wówczas ból może być odczuwany w pachwinie lub w udzie (mężczyźni mogą również odczuwać ból jąder). Tak silnemu bólowi mogą towarzyszyć: nudności, wymioty, krwiomocz, bolesne oddawanie moczu czy gorączka. Kolka nerkowa jest stanem ostrym, dlatego należy skonsultować ją ze specjalistą lub bezzwłocznie udać się do szpitala.

Jak leczymy kamicę? W zależności od stanu zdrowia chorego oraz rodzaju kamieni lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym lub o zastosowaniu małoinwazyjnych metod pozwalających na usuniecie kamienia.

W Prywatnej Lecznicy Certus od lat wykonywane są małoinwazyjne zabiegi leczenia kamicy metodami URS, a od marca 2018r. także RIRS.

RIRS jest to zabieg urologiczny, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Stosuje się go w przypadku złogów o rozmiarach od 0.5 do 3 cm. Giętka końcówka endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce, a następnie skruszenie złogu na fragmenty poniżej 1mm przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Jego czas trwania uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia, i wiąże się z 1-2 dniowym pobytem na oddziale szpitalnym.

Jakie są wskazania do zabiegu? RIRS wskazany jest u pacjentów z kamicą nerkową oraz kamicą moczowodową przy lokalizacji złogu powyżej naczyń biodrowych. Ponadto może być stosowany u osób, u których zastosowanie innych metod jest niemożliwe:
• otyłych,
• z zaburzeniami krzepnięcia,
• ze złogami odpornymi na kruszenia falą pozaustrojową (ESWL),
• ze złogami nerkowymi 8-30 mm zlokalizowanymi w dolnym kielichu lub innym miejscu układu zbiorczego nerki,
• z licznymi złogami jednej z nerek lub kamicą obustronną.

W przeciwieństwie do innych procedur małoinwazyjnych stosowanych w kamicy nerkowej, RIRS jest uważany za najnowocześniejsze postępowanie z najmniejszą ilością powikłań.

Koszt zabiegu to 4500zł w przypadku kamicy jednostronnej.

Zabiegi przeprowadza zespół doświadczonych lekarzy urologów z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technologii pod kierownictwem lek. Marka Zawadzkiego -specjalisty urologa, wykształconego w zakresie procedur RIRS w najlepszych ośrodkach endourologicznych na świecie (Paryż, Hamburg, Orebro, Fredericia, Chicago).  Jako pierwszy Polak wykonał w ciągu 3 lat ponad 1000 zabiegów RIRS. Jako pierwszy w Europie środkowej pracował robotem Avicena Roboflex oraz wykonywał zabiegi jednorazowymi giętkimi ureteroskopami. Doktor Zawadzki, jest ordynatorem oddziału urologii w EMC Szpitalu św. Anny w Piasecznie, gdzie prowadzi także ośrodek szkoleniowy w RIRS, edukujący rocznie ponad 50 lekarzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Wiedza i największe w Polsce doświadczenie całego zespołu w zakresie zabiegów RIRS gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

5 marca 2018 roku doktor Zawadzki wykonał w Prywatnej Lecznicy Certus 6 pierwszych zabiegów RIRS, skutecznie lecząc pacjentów z kamicy nerkowej. Zadowoleni i zdrowi opuścili oni szpital następnego dnia. Pierwszym tego typu zabiegom przyglądali się urolodzy z Wielkopolski, a na pytania techniczne - wspólnie z lekarzami z EMC Szpitala Św. Anny w Piasecznie - odpowiadali także przedstawiciele firmy Cook Medical i Olympus. Zabiegi pod okiem zespołu z Centrum Leczenia Kamicy będą odbywać się w Prywatnej Lecznicy Certus regularnie.

Zadzwoń

Napisz