W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyna zgonów wśród kobiet z powodu raka.

Szacuje się, ze na świecie liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy sięga 1,4 miliona, a co roku notuje się ok. 500tys nowych zachorowań. Około 300tys kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 - jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Najczęściej rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 40, a 59 rokiem życia.

Główny czynnik ryzyka to zakażenie wysokoonkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV z ang. Human Papilloma Virus) - najczęściej 16 i 18, co zwykle związane jest z:
  • wczesnym rozpoczęciem współżycia płciowego
  • dużą liczbą partnerów płciowych
  • licznymi ciążami i porodami szczególnie odbytymi w młodym wieku (5-7 lub więcej)
  • wiekiem
  • niskim statusem socjoekonomicznym (regiony wiejskie, brak wykształcenia)
  • paleniem papierosów
Przewlekłej infekcje wysokoonkogennym typem wirusa brodawczaka (HPV) odpowiedzialne są za ok. 91% raków szyjki macicy.
 
Czynniki prawdopodobne:
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
  • dieta uboga w antyoksydanty, owoce, warzywa i witaminy
  • częste stany zapalne pochwy wywołane przez: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, HSV2
  • immunosupresja spowodowana przez HIV lub po transplantacji organów
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechniony. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV.

W pewnym momencie swojego życia około połowa aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostaje zakażona wirusem HPV a najbardziej rozpowszechniony jest wśród młodych osób dorosłych w wieku 18-28 lat. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, a do transmisji wirusa (przeniesienia wirusa) może dojść nawet, gdy brak objawów zakażenia (brodawki lub inne widoczne zmiany).

Szczepionka Silgard dostępna w PL Certus to tzw. szczepionka 4-walentna. Oznacza to, że  chroni ona przed zakażeniami wywołanymi czterema typami HPV: 6, 11, 16 i 18. Szczepionka Silgard może być podawana dziewczętom i kobietom w wieku 9-26 lat oraz chłopcom w wieku powyżej 9 lat i młodym mężczyznom, w schemacie 0, 2, 6 miesięcy.

Zadzwoń

Napisz