Moczenie nocne u dzieci

Moczenie nocne dotyka wielu dzieci powyżej 5 roku życia (nawet około 15% pięciolatków) i polega na mimowolnym (bezwiednym) oddaniu moczu podczas snu. Moczenia nocnego nie należy lekceważyć, a powtarzającą się przypadłość należy skonsultować ze specjalistą!

Przed 5 rokiem życia problem oddawania moczu podczas snu nie wymaga od razu wizyty u lekarza, ponieważ u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięta kontrola nad pęcherzem moczowym i wówczas - w pierwszej kolejności - należy z dzieckiem przeprowadzać tzw. treningi higieny, czyli wyćwiczyć u niego umiejętność kontrolowania oddawania moczu. Taką zdolność dziecko powinno osiągnąć do końca piątego roku życia.

oferta3

Moczenie nocne jest częstym schorzeniem u dzieci i równie często ustępuje samoistnie. Konieczne jest jednak interdyscyplinarne potraktowanie małego pacjenta celem znalezienia przyczyny schorzenia. W badaniu i diagnozowaniu choroby powinien wziąć udział pediatra, nefrolog dziecięcy, chirurg dziecięcy i psycholog dziecięcy. W razie potrzeby wymienieni specjaliści kierują dziecko do kardiologa lub endokrynologa dziecięcego. Schorzenia nie należy mylić z nietrzymaniem moczu.

Jakie są najczęstsze choroby współistniejące:
 1. zapalenie pęcherza
 2. zaparcia
 3. pęcherz neurogenny
 4. zwężenie cewki moczowej
 5. przemieszczenie moczowodu
 6. padaczka
 7. bezdech śródsenny
 8. moczówka prosta
 9. nadczynność tarczycy
 10. blok serca
 11. stres psychogenny w wyniku np. rozwodu rodziców, pojawienia się rodzeństwa, hospitalizacji, lęk przed karą, lęk przed szkołą, odrzucenie, wykorzystywanie, negatywna samoocena
Wielokrotnie obserwowano przypadki ustąpienia choroby u dziecka po zmianie otoczenia np. wyjazd na wakacje, na kolonie, do rodziny.

Kierując się troską o małych pacjentów dotkniętych moczeniem nocnym Prywatna Lecznica Certus uruchomiła kompleksową Poradnię, w której rodzice i ich dzieci znajdą pomoc w diagnozowaniu i leczeniu tej złożonej jednostki chorobowej. Zachęcamy do skorzystania z konsultacji u lek. med. Mariusza Sykały - specjalisty chirurgii dziecięcej.





Zadzwoń

Napisz