RFA, czyli ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej jest to procedura, która ma przynieść pacjentowi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

W miejsce, w którym powstaje ból wprowadza się specjalną elektrodę. Wytworzona przy jej użyciu temperatura ma za zadanie zmienić przewodnictwo w nerwie, co zmniejsza odczuwany ból.

W zależności od miejsca powstawania bólu fale radiowe dostarczane są w okolicę wybranych nerwów (gałęzi łączących szarych, gałęzi przyśrodkowych lub zwoju korzenia grzbietowego) powodują wyłączenie przewodzenia bólu.

Ponieważ pacjent otrzymuje, pod kontrolą anestezjologa, niewielkie dawki leków przeciwbólowych działających ogólnie z reguły nie odczuwa bólu. W trackie procedury pozostaje cały czas w kontakcie z operatorem.

Pacjent leży na stole operacyjnym na brzuchu. Pod kontrolą aparatu RTG z możliwością podglądu na żywo lokalizuje się potencjalne miejsce powstawania bólu. W tym czasie pacjent powinien pozostawać nieruchomy oraz odpowiadać na zadawane pytania o nowopowstałe dolegliwości bólowe. Do igły podawany jest środek kontrastowy uwidaczniający struktury otaczające igłę.

Po upewnieniu się o prawidłowym umieszczeniu elektrody, na jej końcu wytwarzane są fale radiowe, o odpowiednio dobranych parametrach. W efekcie na końcu elektrody wytwarzana jest odpowiednia temperatura, która powoduje „wyłączenie” odczuwania bólu przez dany nerw. W to samo miejsce podaje się steryd oraz środek miejscowo znieczulający. Miejsce wkłucia zakrywane jest sterylnym opatrunkiem.

Po operacji pacjent pozostaje w łóżku przez kilka godzin.

RFA - ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!

Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.

Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.


Zadzwoń

Napisz