Gastroskopia to metoda badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, która pozwala na ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopia wykonywana jest w Centrum Endoskopii codziennie (z wyjątkiem niedziel) po uprzednim umówieniu terminu w Rejestracji. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z konsultacji lekarza gastroenterologa, który dobierze właściwe leczenie i zapisze konieczne leki.

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu zakładamy między zęby specjalny plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza przez gardło gastroskop. Oglądanie przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut i jest bezbolesne, choć może być nieco nieprzyjemne.

W trakcie gastroskopii możliwe jest przeprowadzenie badań na obecność bakterii Helicobacter pylori. Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest pobranie wycinka, tzw. biopsji błony śluzowej. Na pobranym materiale przeprowadza się tzw. test ureazowy – jeśli pobrany wycinek jest zakażony H. pylori, to użyty w teście wskaźnik zabarwia się na fioletowo-czerwony kolor. Jest to metoda bardzo wiarygodna zarówno do wykrycia infekcji, jak i potwierdzenia wyleczenia.

Podczas gastroskopii można oprócz testu ureazowego pobrać wycinki do oceny mikroskopowej w przypadku stwierdzenia wrzodów żołądka, polipów lub innych zmian, co ma znaczenie przy późniejszym wyborze metody leczenia.

Nasi lekarze zajmują się także endoskopową terapią świeżych krwawień z przewodu pokarmowego jedną z dwóch metod:
  • iniekcyjną – podanie w zastrzyku leku zatrzymującego krwawienie,
  • mechaniczną – polega na zatrzymaniu krwawienia przy użyciu klipsów naczyniowych czy opasek.
W Centrum Endoskopii w Poznaniu przeprowadzamy także zabiegi leczenia żylaków przełyku metodą opaskowania oraz zakładania tzw. przezskórnej endoskopowej gastrostomii – PEG (przeznaczonej dla osób wymagających ze względu na stan zdrowia długotrwałego żywienia dojelitowego).

Sprawdź - jak należy się przygotować do zabiegu.


Zadzwoń

Napisz