Żółta gorączka (nazywana także żółtą febrą) to ciężka wirusowa choroba zakaźna występująca w tropikalnych krajach Ameryki Południowej i Afryki (głównie środkowej). Przenosi się na człowieka poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara.

Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 6 dni. Choroba może przechodzić bezobjawowo lub doprowadzić do śmierci. Typowymi objawami dla żółtej febry są: gorączka, ból głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Wśród jej ciężkich powikłań wymienia się: uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Szczepienie p/żółtej gorączce jest wymagane przy wjeździe do niektórych krajów, ale zaleca się wykonanie takiego szczepienia także przed wyjazdem do innych krajów, gdzie występuje ta choroba (mimo braku obowiązku szczepienia).

Szczepienie wykonuje się raz na 10 lat (podawana jest tylko jedna dawka). Pacjent powinien zgłosić się na szczepienie najlepiej 14 dni przed wyjazdem (bezwzględne minimum 10 dni).
Szczepionka dostępna jest w Poradni Medycyny Podróży.

U każdego pacjenta poddanego szczepieniu przeciwko żółtej gorączce fakt ten potwierdzany jest poprzez podpis lekarza w międzynarodowej książeczce szczepień (żółtego koloru).

Zadzwoń

Napisz