Twój pęcherz bywa szybszy od Ciebie? Nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Nie załamuj się. Możemy Ci pomóc. Oferujemy skuteczne leczenie nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, w skrócie określane jako WNTM, jest mimowolnym oddawaniem moczu, które powoduje częściowe, bądź całkowite opróżnienie pęcherza. Problem ten najczęściej pojawia się w następstwie nadmiernego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dotyczy głównie kobiet, jednak zdarza się, że przytrafia się także mężczyznom. Nietrzymanie moczu często traktowane jest przez kobiety jako wstydliwa dolegliwość, która istotnie utrudnia codzienne życie. Wydaje im się, że to przypadłość, z którą trzeba nauczyć się żyć. Nic bardziej błędnego. Współczesna medycyna pozwala na skuteczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Pacjentki, które zastanawiają się gdzie najlepiej wykonać taki zabieg w Poznaniu i do jakiego specjalisty się udać, powinny przeczytać poniższy artykuł.


Statystyki dotyczące problemu nietrzymania moczu

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy ponad 15% kobiet powyżej 60 roku życia i liczba ta stale rośnie. Coraz częściej także młodsze kobiety - między 35 a 60 rokiem życia - mają podobne kłopoty. Nietrzymanie moczu pojawia się zwykle w takich sytuacjach jak kichanie, kaszel, śmiech czy wysiłek fizyczny. Wyciek przeważnie jest niewielki i nie towarzyszy mu wcześniejsze parcie na pęcherz.


Świadomość dostępnych metod leczenia nietrzymania moczu

Brak odpowiedniej informacji o leczeniu nietrzymania moczu, o dostępnych na rynku środkach i możliwościach ich uzyskania powoduje, że osoby z tym problemem nie szukają fachowej pomocy. Tymczasem wystarczy zgłosić się na konsultację do specjalisty urologa, który przyjmuje w Prywatnej Lecznicy CERTUS. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ z czasem problem nietrzymania moczu może się nasilać.


Dlaczego warto jak najszybciej podjąć leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu?

Początkowo nietrzymanie moczu może zdarzać się podczas kaszlu czy w momencie dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Te objawy zwykle ulegają jednak stopniowemu nasileniu. Przykładowo, zaczynają pojawiać się już podczas niewielkiego wysiłku, szybkiego chodzenia czy biegu. Najbardziej zaawansowany etap choroby przejawia się niekontrolowanym wypływem moczu nawet podczas spoczynku. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn można ogólnie podzielić na 3 stopnie, które różnią się stopniem nasilenia objawów:

  • stopień I, związany z oddawaniem moczu podczas gwałtownego wzrostu ciśnienia, np. kichnięcie, kaszel, śmiech lub w trakcie wysiłku fizycznego
  • stopień II, pojawiający się już przy umiarkowanym wzroście ciśnienia, w trakcie aktywności fizycznej, np. wchodzenia po schodach
  • stopień III, najcięższy, ponieważ na tym etapie nietrzymanie moczu może się pojawiać bezwiednie nawet przy zwykłym staniu, leżeniu czy chodzeniu.


Przyczyny nietrzymania moczu

Zgodnie z opinią lekarzy specjalistów główną przyczyną problemu nietrzymania moczu są zmiany zachodzące w budowie anatomicznej miednicy kobiety, które pojawiają się po porodach, operacjach ginekologicznych oraz na skutek zmian hormonalnych w okresie menopauzy. Na skutek tych okoliczności następuje obniżenie narządów znajdujących się w miednicy, a to z kolei prowadzi do zaburzeń w mechanizmie odpowiedzialnym za trzymanie moczu. W czasie wysiłku fizycznego czy kaszlu, kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, układ zamykający cewkę moczową nie funkcjonuje prawidłowo i kobieta nie jest w stanie utrzymać moczu.


Metoda leczenia z wykorzystaniem specjalnej taśmy - na czym polega zabieg?

Obecnie na świecie największą popularnością cieszy się metoda polegająca na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej samoutrzymującej się taśmy, która nie pozwala na obniżenie cewki pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej. Skuteczność tej metody polega na tym, że - w przeciwieństwie do np. terapii farmakologicznej - przywraca ona w sposób trwały i bezpieczny prawidłowy układ narządów znajdujących się w miednicy. Zalety tej metody nietrzymania moczu to:

  • krótki czas zabiegu,
  • krótki pobyt w szpitalu,
  • szybki powrót do zdrowia,
  • skuteczność,
  • doskonały efekt kosmetyczny.

Ze względu na wysoką skuteczność i małą liczbę powikłań metoda ta staje się coraz powszechniejsza i kobiety borykające się z nietrzymaniem moczu coraz chętniej się na nią decydują. Chore mogą udać się do domu już na drugi dzień po zabiegu, a po kilku dniach powrócić do normalnej aktywności zawodowej i życiowej: odwiedzać znajomych, spacerować, tańczyć, a nawet ćwiczyć na siłowni.

Nowość - leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem kolagenu

Od lipca 2018 wprowadziliśmy do naszych usług leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem kolagenu.  Zabieg wykonuje się u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Polega on na podaniu preparatu z kolagenem w okolicę cewki moczowej drogą endoskopową przez cewkę moczową. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym trwającym około 30 minut. Zabiegi z zakresu urologii wykonuje doświadczony zespół specjalistów.  


Leczenie nietrzymania moczu w Poznaniu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu specjalnej samoutrzymującej się taśmy jest możliwe w Prywatnej Lecznicy Certus, w której pacjentki mogą liczyć na profesjonalną opiekę medyczną oraz przystępną cenę zabiegu.

Zadzwoń

Napisz