Szanowni Państwo, informujemy, że Szpital i Ambulatorium PL CERTUS ul. Grunwaldzka 156 jest czynne w godzinach 07:00-21:30.
Za utrudnienia przepraszamy, Dyrekcja EMC Certus

Różyczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus różyczki, który charakteryzuje się wysoką zakaźnością. Źródłem zakażenia jest wyłącznie chory na różyczkę człowiek. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko.

Najwięcej zachorowań notuje się późną zimą i wczesną wiosną. Okres wylęgania choroby wynosi 14 do 21 dni. U dzieci choroba najczęściej przebiega łagodnie, a u około 25% do 50% zakażenie jest bezobjawowe. Cięższy przebieg choroby zdarza się u dorosłych, a istotny problem stanowią zakażenia wirusem różyczki w czasie życia płodowego.

U kobiet ciężarnych, wrażliwych na zakażenie (nieuodpornionych) wirus może zakazić płód, prowadząc do jego obumarcia lub do jego licznych wad rozwojowych.

Wirusy są wydzielane przez zakażone osoby w czasie od 7 dni przed do 14 dni po wystąpieniu wysypki.

U dzieci z wadami wrodzonymi, spowodowanymi zakażeniem wirusem różyczki, wirus może być obecny w moczu do 1 roku życia, a w rzadkich przypadkach do kilku lat. Obecnie wszystkie szczepionki przeciwko różyczce (z wyjątkiem kilku produkowanych w Japonii, ale w Polsce niedostępnych) zawierają żywy, atenuowany szczep wirusa nazywany Wistar RA 27/3. Szczep ten wybrano do produkcji szczepionek z uwagi na niską odczynowość oraz wzbudzanie odporności na naturalne zakażenia u zaszczepionych osób.

W Polsce od czasu wprowadzenia do kalendarza szczepień szczepionki skojarzonej (MMR), zawierającej atenuowane szczepy wirusa odry, świnki i różyczki, nie jest dostępna szczepionka jednoskładnikowa przeciwko różyczce.

W Polsce szczepienia przeciwko różyczce są obowiązkowe.

Wykonuje się je skojarzoną szczepionką MMR w schemacie szczepienia podstawowego:
  • pierwotnego w 13-14 miesiącu życia,
  • uzupełniającego w 6 roku życia.
Jeśli nie podano dawki przypominającej w 6 roku życia, do pełnego uodpornienia należy uzupełnić szczepienie możliwie najszybciej.Osobom dorosłym, które nigdy nie szczepiły się przeciw odrze, śwince i różyczce zaleca się uzupełnienie szczepienia możliwie najszybciej. Dotyczy to zwłaszcza młodych kobiet oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie, które pracują w miejscach styczności z dziećmi.

Nie zaleca się zachodzenia w ciążę w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki MMR, pomimo że zajście w ciążę w okresie 3 miesięcy od jej podania nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u płodu.

Zadzwoń

Napisz