Diagnostyczno-terapeutyczne ostrzyknięcie stawów i korzeni nerwowych

Diagnostyczno-terapeutyczne ostrzyknięcie stawów i korzeni nerwowych jest to iniekcja, która w swoim założenia ma przynieść pacjentowi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Ma również za zadanie wskazać miejsce, w którym powstaje ból.

Pacjent leży na stole operacyjnym na brzuchu. Pod kontrolą aparatu RTG z możliwością podglądu na żywo lokalizuje się potencjalne miejsce powstawania bólu i wprowadza się w tą okolicę igłę. Podaje się przez nią mieszaninę środka miejscowo znieczulającego oraz glikokortykosteroidu - leku o działaniu p/zapalnym oraz p/obrzękowym. Lek podaje się albo w okolicę stawu międzywyrostkowego, by zlokalizować z którego z nich pochodzą dolegliwości bólowe, albo w okolicę korzenia nerwowego, który uciśnięty jest przez zwyrodniały krążek międzykręgowy lub inne patologiczne struktury. Silne działanie przeciwzapalnego leku powoduje na długi czas poprawę odczuwalnych dolegliwości bólowych.

Ponieważ pacjent otrzymuje, pod kontrolą anestezjologa, niewielkie dawki leków p/bólowych działających ogólnie z reguły nie odczuwa znacznego bólu. W tym czasie pacjent powinien pozostawać nieruchomy oraz odpowiadać na zadawane o nowopowstałe dolegliwości bólowe pytania.

Po podaniu leku igła jest usuwana. W rzadkich przypadkach do igły podawany jest środek kontrastowy uwidaczniający struktury otaczające igłę. Miejsce wkłucia zakrywane jest sterylnym opatrunkiem.

Po operacji pacjent pozostaje w łóżku przez kilka godzin.
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.

Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.

Zadzwoń

Napisz