Co to jest malaria, potocznie nazywana również zimnicą? Malaria to choroba z tropików, którą każdego roku zaraża się do 500 milionów osób - zarówno mieszkańców gorących stref klimatycznych, jak i turystów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest malaria – poznać objawy, leczenie oraz profilaktykę tej choroby, a także jeśli planujesz zagraniczną podróż, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Jak można zarazić się malarią

Malaria, nazywana także zimnicą, to choroba tropikalna wywoływana przez pasożyty. Czy malaria jest zaraźliwa? Tak, w przypadku kontaktu z pasożytem. Ludzie zarażają się nią od komarów, które są nosicielami pasożyta Plasmodium. Do zarażenia dochodzi podczas ukąszenia - wraz ze śliną komara pasożyt przedostaje się do organizmu człowieka. Malaria jest groźna. W jej przebiegu może dojść do:

  • niewydolności nerek, układu oddechowego, układu krążenia,
  • pęknięcia śledziony,
  • wstrząsu,
  • tzw. malarii mózgowej - będącej bezpośrednim zagrożeniem życia.

Dlatego niezwykle ważna w przypadku malarii jest profilaktyka.

Malaria - objawy i przebieg

Okres wylęgania malarii wynosi od 7 do kilkudziesięciu dni i zależny jest od rodzaju pasożyta. Pierwsze symptomy choroby są niespecyficzne, co utrudnia podjęcie właściwego leczenia malarii. Pierwsze objawy malarii to:

  • gorączka oraz uczucie zimna,
  • dreszcze,
  • fale gorąca oraz zimnych potów.

Następnie pojawiają się objawy choroby, takie jak: bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, niedokrwistość, przyspieszone bicie serca. Mogą im także towarzyszyć bóle mięśni i kręgosłupa oraz zaburzenia świadomości. Malaria to choroba, która stopniowo wyniszcza ciało człowieka i może doprowadzić do śmierci, dlatego wyjeżdżając w tropiki warto pamiętać o profilaktyce tej choroby.

Groźna choroba z tropiku

Gdzie występuje malaria? Występowanie malarii, tzw. zimnicy, wiąże się z ciepłym, tropikalnym klimatem. Zagrożenie zarażenia malarią obejmuje między innymi:

  • Afrykę - Tanzania, Kenia;
  • Azję - Tajlandia, Indie, Kambodża;
  • Amerykę Środkową - Dominikana.

Dokładną mapę z zaznaczonymi rejonami występowania malarii bez trudu znajdziesz w internecie. Jeśli wyjeżdżasz w podróż w tropiki pomocna może okazać się tabela szczepień zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów - znajdziesz ją na naszej stronie internetowej. Podczas zagranicznej wycieczki malaria może nie być jedynym zagrożeniem dla Twojego zdrowia, a lepiej zapobiegać niż leczyć.
Diagnostyka malarii opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, a także na analizie rozmaziu krwii.

Malaria - profilaktyka

Zapobieganie malarii jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie. Profilaktyka odgrywa ogromną rolę jeśli nie chcesz zarazić się tą chorobą tropikalną. Zapobieganie zarażeniu obejmuje między innymi:

  • ochronę przed komarami - moskitiery, stosowanie środków odstraszających owady, unikanie miejsc chętnie odwiedzanych przez owady,
  • przyjmowanie zaleconych przez lekarza preparatów przeciwmalarycznych,
  • klimatyzację pomieszczeń.

Czy malaria jest uleczalna? Tak, przy zastosowaniu odpowiednich leków można całkowicie wyleczyć tę chorobę.
Jeśli wybierasz się w podróż w tropiki lub potrzebujesz dodatkowych informacji na temat malarii i innych groźnych chorób Poradnia medycyny podróży Prywatnej Lecznicy Certus służy pomocą. Z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy na co warto się zaszczepić.

Zadzwoń

Napisz