Test M2-PK w kierunku raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest skutkiem niekontrolowanego rozrostu komórek w obrębie jelita grubego i drugą przyczyną zgonów wywołanych zmianami nowotworowymi.

jelito grubeAż 90% nowotworów jelita grubego to rak (gruczolakorak) jelita grubego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i rzadko pojawia się  przed 40. r.ż. Zmiany stylu życia, postępujące w Polsce od lat 90. XX,  spowodowały modyfikację sposobu odżywiania, który przyczynił się do zwiększania liczby zachorowań na raka jelita grubego.

Do dziś udało się ustalić kilka różnych przyczyn raka jelita grubego. Są wśród nich zarówno czynniki środowiskowe, sposób odżywienia, jak i predyspozycje genetyczne. Około 80% nowotworów jelita grubego nie ma podłoża rodzinnego. Pozostałe 20% chorych na nowotwory jelita grubego to osoby, u których w bliskiej rodzinie wystąpił nowotwór.

Test M2 - PK służy do wykrywania nie tylko zmian nowotworowych, ale również polipów i innych stanów chorobowych w obrębie jelita grubego. Ważnym jest fakt, że na jego wynik nie ma wpływu dieta pacjenta, dzięki czemu nie wymaga zmiany nawyków żywieniowych przed badaniem. Test nie wykrywa krwi utajonej w kale, a specyficzny biomarker - kinazę pirogronianową M2, dzięki czemu posiada wysoką czułość diagnostyczną, w porównaniu do innych metod wykrywających krew utajoną w próbkach kału.

Sprawdź cenę badania.

Zadzwoń

Napisz