Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillectomia) polega na usunięciu obu migdałków znajdujących się w cieśni gardła. Celem jest wyeliminowanie nawracających angin oraz utajonego ogniska zakażenia, siejącego na cały organizm. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.


Pytania często zadawane przez pacjentów:

  1. Migdałki chronią organizm; czy wobec tego ich usunięcie nie wpłynie negatywnie na odporność?
    Migdałki kwalifikujemy do usunięcia tylko wówczas, gdy ich tkanka chłonna jest nieodwracalnie zniszczona i nie stanowi już efektywnej bariery ochronnej, a wręcz przeciwnie, źródłem rozsiewania zakażenia.
    Fotolia 81662455 Subscription Monthly XXL
  2. Czy po zabiegu będę jeszcze miał infekcje gardła i dróg oddechowych?
    Trzeba rozróżnić anginy (zapalenie migdałków) i zapalenia gardła (błony śluzowej). Ropne anginy już nigdy nie wystąpią. Natomiast podatność na infekcje wirusowe i zapalenie gardła nie ulegnie zmianie, mogą się pojawiać z częstością podobną jak przed zabiegiem.

  3. Czy dziecko nie jest za małe? Czy nie jestem za stary? Kiedy usunąć migdałki?
    Można bezpiecznie usunąć w każdym wieku, niemniej poniżej 4 r.ż. i powyżej 60 r.ż. wskazania powinny być bardzo starannie rozważone. Zabieg można wykonać o każdej porze roku, planowo, bardzo rzadko należy go
    wykonać „natychmiast”.
Operacje usunięcia migdałków podniebiennym oraz III migdałka zarówno u dorosłych jak i u dzieci przeprowadza doświadczony operator -  dr n. med. Katarzyna Nowak - sprawdź godziny przyjmowania laryngologów.


Zadzwoń

Napisz