graf kilogramy
Nieoperacyjne leczenie otyłości polega na założeniu do żołądka na okres sześciu lub dwunastu miesięcy specjalnego miękkiego, silikonowego balonu. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas. Uczucie sytości osiągane szybciej po małych porcjach może spowodować łatwiejszą zmianę nawyków żywieniowych i zaadoptowanie się do nowego, zdrowszego trybu życia. W konsekwencji pacjent łatwiej i szybciej obniża swoją masę ciała.Skuteczność metody
Badania przeprowadzone w Brazylii w 2004 roku na grupie 323 pacjentów wykazały, że przeciętny ubytek masy ciała po 6 miesiącach wyniósł 15kg, a 85% pacjentów z powodzeniem utraciło ponad 20% nadmiernej masy ciała[1].

Z kolei w obszernym badaniu europejskim z 2005 rok na grupie 2515 pacjentów uzyskano jeszcze lepsze wyniki – średnia utrata masy siała po 6 miesiącach wyniosła 20kg, a procentowa utrata nadmiernej masy ciała – 33,9%[2].

Jak wygląda zabieg
Balon wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. Balon wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej, co powoduje zmniejszenie łaknienia oraz daje uczucie wczesnej sytości. Do roztworu dodawany jest barwnik, który pozwala stwierdzić ewentualną nieszczelność balonu lub jego pęknięcie. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania balonu pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających. Do domu wychodzi się po kilku godzinach.


Po upływie 6 lub 12 miesięcy balon zostanie usunięty w trakcie 20-30 min. zabiegu endoskopowego, podobnego do zabiegu zakładania. Podczas tego zabiegu pacjent pozostaje pod wpływem środków znieczulających, a lekarz za pomocą endoskopu opróżnia i usuwa balon z żołądka. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia, aby minęło działanie środka znieczulającego.


Pacjent, ze wskaźnikiem BMI 27-40, który chciałby mieć wykonany w Prywatnej Lecznicy Certus zabieg leczenia otyłości w pierwszej kolejności powinien umówić się w Rejestracji (osobiście lub telefonicznie) do doktora Piotra Szabłowskiego – Kierownika Centrum Endoskopii Prywatnej Lecznicy Certus. Doktor Szabłowski jest lekarzem, który w naszym szpitalu zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem otyłości z wykorzystaniem balonu dożołądkowego. W trakcie wizyty doktor wykona gastroskopię i kwalifikuje pacjenta do zabiegu.

W przypadku pozytywnej kwalifikacji, pacjent kierowany jest na konsultację internistyczną połączoną z kompletem badań laboratoryjnych i obrazowych. Ostatni etap to konsultacja psychologiczna.

Jeśli wynik wszystkich badań jest pozytywny, pacjent umawiany jest przez doktora Szabłowskiego na zabieg leczenia otyłości.
Przeciwwskazania do metody
Jak każda procedura medyczna, nieoperacyjne leczenie otyłości też ma pewne przeciwwskazania medyczne, które mogą uniemożliwić zastosowanie balonu dożołądkowego. Są to m.in.:
  • przebyta uprzednio operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • zaparcia, zrostowe zapalenie otrzewnej lub znaczna przepuklina rozworu przełykowego,
  • stwierdzona poważna choroba nerek, wątroby lub płuc,
  • przewlekłe, długotrwałe leczenie steroidowe,
  • niechęć do poddania się nawykom żywieniowym niezbędnym do powodzenia terapii,
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków/leków w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • ciąża lub karmienie piersią.

[1] Sallet JA, Marchesini JB, Paiva OS et al „Brazilian Multicentre Study of the Intragastric Balloon”. Obesity Surgery 2004; 14:991-998.
[2] Genco A, Bruni T, Doldi SB et al. “BioEnterics Intragastric Balloon: The Italian Experience with 2,515 Patients”. Obesity Surgery 2005; 15:1161-1164.

Zadzwoń

Napisz