Zmiana czasu pracy w okresie 29/10/2021-02/11/2021
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy o zmianie czasu pracy w okresie 29/10/2021-02/11/2021. Ambulatorium jest czynne w godzinach 7:00- 22:00. Rejestracja pacjenta do 21:15. Szpital w tym okresie jest nieczynny. PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT TELEFONICZNY CELEM ZWERYFIKOWANIA DOSTĘPNOŚCI LEKARZA INTERNISTY I CHIRURGA TEL. 618604-200.

Japońskie zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirus przenoszony na ludzi przez komary. Występuje ona głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Japonia, Chiny, Korea, Tajlandia, Wietnam, Indie, Malezja czy Nepal).

Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu obejmuje 2 dawki podawane w odstępie 28 dni. Szczepienie przypominające podaje się po 2 latach. Odporność uzyskuje się w 7 dni od podania drugiej dawki.

Szczepionka dostępna jest w Poradni Medycyny Podróży.

Przebieg choroby jest często bezobjawowy. Ewentualne objawy choroby występują po okresie inkubacji trwającym od 4 do 14 dni. Są to głównie: stan gorączkowy, dreszcze i silne bóle głowy oraz objawy oponowe, zwłaszcza u dorosłych. U dzieci choroba może występować w postaci bólu i problemów żołądkowo-jelitowych, często z towarzyszącymi konwulsjami.

Mimo iż japońskie zapalenie mózgu na ogół występuje w formie łagodnej, może przyjąć formę ciseckiego zapalenia mózgu z problemami neurologicznymi, zaburzeniami motorycznymi ogólnymi lub lokalnymi, także w postaci niedowładu, porażenia jednostronnego, tetraplegii czy paraliżu nerwu twarzowego.

Wśród przypadków japońskiego zapalenia mózgu jest od 25 do 30% zgonów, a od 30 do 50% chorych powraca do zdrowia, ale z zachowaniem następstw neurologicznych choroby. Pozostałe przypadki kończą się całkowitym wyzdrowieniem.

Nie ma możliwości leczenia przyczynowego; stosuje się leczenie objawowe.