Szanowni Państwo" w dniach od 2/04 - 5/04 zmienia się harmonogram pracy Ambulatorium ul. Grunwaldzka 156 godziny przyjęć od 8-20. Rejestracja pacjentów w godzinach 8:00-19:00. Każdorazowo prosimy o potwierdzenie wizyty pod numer telefonu 618604-200 . Szpital PL CERTUS w dniach 3-5/04 nieczynny. Szczegółowy harmonogram w "AKTUALNOŚCIACH"

Rotawirusy są najczęstszym czynnikiem wywołującym biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci do 5 roku życia. Zachorowania dotyczą najczęściej dzieci od 4 do 24 miesiąca życia.

Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ ich organizm szybko ulega odwodnieniu. U dorosłych przebieg jest zwykle bezobjawowy.

Okres wylęgania infekcji rotawirusowej wynosi 12-96 godzin.

Zakażenie rotawirusami następuje drogą fekalno-oralną (czyli przez brudne ręce) lub kropelkową. Może się również przenosić przez przedmioty. Po przedostaniu się do organizmu, wirusy uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit.

W szczepionkach podawanych drogą doustną substancją czynną są żywe, atentowane (osłabione) wirusy. W Polsce dostępna jest szczepionka jednoskładnikowa, zawierająca atenuowany ludzki szczep wirusa RIX 4414 oraz szczepionka pięcioskładnikowa, zawierająca 5 szczepów wirusa (ludzko-bydlęce).

W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są zalecane (niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia) dzieciom od 6 tygodnia życia do 24 tygodnia życia.

Zadzwoń

Napisz