Szanowni Państwo" w dniach od 2/04 - 5/04 zmienia się harmonogram pracy Ambulatorium ul. Grunwaldzka 156 godziny przyjęć od 8-20. Rejestracja pacjentów w godzinach 8:00-19:00. Każdorazowo prosimy o potwierdzenie wizyty pod numer telefonu 618604-200 . Szpital PL CERTUS w dniach 3-5/04 nieczynny. Szczegółowy harmonogram w "AKTUALNOŚCIACH"

Biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty


Biopsja fuzyjna prostaty służy do wykrywania raka prostaty. Wykonywana jest u mężczyzn w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia nowotworu. Polega na pobieraniu wycinków z miejsc, które w  rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej, pod kontrolą USG, pobiera wycinki z prostaty. Pobrane wycinki są oceniane przez histopatologa, który na podstawie badań stawia ostateczną diagnozę.

Standardowa biopsja prostaty ma ograniczone możliwości diagnostyczne, gdyż nie wszystkie zmiany chorobowe są widoczne w obrazie USG. Z pomocą w takiejbiospa na www sytuacji przychodzi możliwość wcześniejszego sprecyzowania obszarów wymagających dokładnej analizy dzięki wykonaniu w pierwszej kolejności dokładnego rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego. Na takim badaniu radiolog oznacza obszary, w których podejrzewa zmieniany nowotworowe. Następnie podczas biopsji obraz prostaty z rezonansu magnetycznego jest nakładany na obraz stercza z usg rektalnego w czasie rzeczywistym (fuzja obrazów). Takie połączenie obrazów pozwala na bardzo dokładne określenie miejsca pobrania wycinku z tkanki, który zostanie poddany badaniu histopatologicznemu pozwalającemu na potwierdzenie lub zaprzeczenie obecności komórek nowotworowych w pobranym materiale.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym przez lek. med. Michała Jurasza lub lek. med. Leszka Niewęgłowskiego.

Biopsja fuzyjna prostaty (stercza) – metodą przezodbytniczą - INFORMACJA DLA PACJENTA 

Sprawdź cenę badania

Zadzwoń

Napisz