Biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty służy do wykrywania raka prostaty. Wykonywana jest u mężczyzn w celu rozpoznania nowotworu złośliwego lub jego wykluczenia. Jest to obecnie najnowocześniejsza metoda rozpoznawania raka gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty polega na pobraniu wycinków z gruczołu krokowego (prostaty) celem wykonania badania histopatologicznego, czyli oceny materiału tkankowego pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa. Standardowa przezodbytnicza lub przezkroczowa biopsja ma ograniczone możliwości diagnostyczne, ponieważ nie wszystkie podejrzane zmiany są widoczne w obrazie USG.Biopsja fuzyjna przezkroczowa
pozwala na precyzyjne, celowane pobranie wycinków z podejrzanych obszarów prostaty. Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty (mpMRI) umożliwia wskazanie zmian/ognisk podejrzanych o obecność nowotworu złośliwego. Lekarz radiolog opisując badanie wskazuje nieprawidłowe obszary oraz określa stopień prawdopodobieństwa obecności raka (skala PIRADS). Obrazy uzyskane podczas rezonansu wykorzystujemy celem wykonania fuzyjnej biopsji prostaty.

1252 zabieg transperineal postate6biopsy probe acquisition 2jpg 1

W trakcie biopsji fuzyjnej obrazy z MRI oraz przezodbytniczego USG stercza są nakładane w czasie rzeczywistym. Takie połączenie obrazów umożliwia precyzyjne określenie miejsca pobrania wycinków. Następnie pobrany materiał tkankowy jest oddawany do badania histopatologicznego.

Biopsja przekroczowa wykonywana jest przez nakłucie skóry krocza, co istotnie zmniejsza ryzyko powikłań infekcyjnych w porównaniu z biopsją przeodbytniczą.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym powierzchownym oraz głębokim. Na życzenie pacjenta zabieg można także wykonać w znieczuleniu krótkim dożylnym. Zabiegi z zakresu urologii wykonuje doświadczony zespół specjalistów.
Procedurę wykonujemy w warunkach naszego Oddziału Urologicznego.

1210 rezonans mri cotour target 2 1 1249 rezonans mri cotour target 1
Kontakt:

ANETA RYBAK
Indywidualny Opiekun Pacjenta Szpitalnego
tel: 539 692 592
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprawdź cenę badania

Zadzwoń

Napisz