kleszczWzrost temperatury wiosną i latem powoduje wzrost aktywności kleszczy, które są głównym rezerwuarem wirusa wywołującego KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU.

Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone i dlatego też bardzo często osoby z zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu nie przypominają sobie momentu ukąszenia.

Zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych występują najczęściej w miesiącach od maja do września.

Choroba ta zwykle ma dwufazowy przebieg, a  okres jej wylęgania wynosi od 2 do 28 dni.

W pierwszej fazie, objawy są łagodne i przypominają infekcję grypową czy grypopodobną. Występuje wówczas temperatura do 38 stopni, bóle mięśni, stawów, bóle głowy, bóle żołądka oraz ogólne rozbicie. W takim przypadku stosuje się leki objawowe, a więc obniżające gorączkę, przeciwbólowe, po których pacjent wchodzi w okres pozornego zdrowia. Taki stan może utrzymywać się od jednej doby do 14 dni. Faza pierwsza może zakończyć się pełnym wyzdrowieniem.

U części osób może dojść do drugiego etapu choroby, który związany jest już z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. Występuje wówczas bardzo wysoka gorączka z drgawkami, silny ból głowy, wymioty i silne osłabienie. Mogą pojawić się także objawy zapalenia opon, a nawet śpiączka. Czasem występuje długotrwałe porażenie nerwów czaszkowych. Pacjent w takim stanie musi być hospitalizowany na oddziale neurologicznym, a niekiedy z powodu zagrożenia życia zachodzi konieczność leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu można leczyć jedynie objawowo, gdyż nie wynaleziono jeszcze leku, który zwalcza wywołującego ją wirusa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne.

Szczepić się może każdy, u kogo nie stwierdzono przeciwwskazań ku temu: dzieci po ukończeniu 1 roku życia, młodzież i dorośli. Grupy, u których szczepienie jest szczególnie wskazane to wszyscy, którzy na stałe lub czasowo przebywają na terenach endemicznego występowania kleszczy przenoszących KZM i którzy mają kontakt z naturą nad jeziorami i w lasach. Przede wszystkim są to dzieci i młodzież przebywające na wakacjach, obozach i koloniach na obszarach leśnych, turyści piesi i rowerowi, grzybiarze, działkowicze, leśnicy, rolnicy, pracownicy zatrudnieni przy wyrębie lasów, weterynarze, myśliwi.

Szczepienie można rozpocząć w dowolnym czasie, najlepiej jednak wczesną wiosną, aby uodpornić się jeszcze przed sezonem aktywności kleszczy. Aby uzyskać pełną ochronę na najbliższy sezon, należy przyjąć dwie kolejne dawki szczepionki w odstępie 1 do 3 miesięcy. Długotrwałą ochronę zapewnia dopiero trzecia dawka szczepionki przyjęta po 9-12 miesiącach po dawce drugiej przy szczepionce Encepur, lub po 5-12 miesiącach przy szczepionce FSME. Gdy niezbędna jest szybka ochrona, możliwy jest również tryb przyspieszony – drugą dawkę szczepionki należy wtedy przyjąć 7 dni po pierwszej, a trzecią po 21 dniach. Dawka przypominająca powinna być podawana co trzy lata.

Zadzwoń

Napisz