Szanowni Państwo, informujemy o zmianie godzin pracy placówki Szpital i Ambulatorium PL Certus ul. Grunwaldzka 156.
Placówka będzie czynna w godz. 07:00-20:00 (rejestracja Pacjentów chirurgicznych do godziny 19:30, pozostali specjaliści wg terminarza tel. 618604-200).

EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa)

Badanie EKG wysiłkowe nazywane także próbą wysiłkową, polega na ocenie pracy serca pod wpływem zwiększonego obciążenia fizycznego. Jest ono wykonywane u osób z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, ale także u osób uprawiających czynnie sport, w celu wykluczenia wad serca.  Próba wysiłkowa pozwala ocenić kondycję serca u chorych z chorobą wieńcową czy po przebytych zawałach, a przede wszystkim ułatwia dobranie odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej i rehabilitacji. 

Jak się przygotować do badania?
Przed badaniem nie spożywamy pokarmów i nie palimy papierosów (3 godziny). Przed samym badaniem nie podejmujemy intensywnego wysiłku fizycznego. Na próbę wysiłkową przychodzimy w wygodnym stroju sportowym, a przede wszystkim w butach sportowych. Informujemy lekarza o przyjmownaych lekach oraz przebytych chorobach.

Przebieg badaniawysiłek
W Prywatnej Leczicy Cetus badania odbywają się na bieżni lub na rowerze stacjonarnym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, ustala maksymalną bezpieczną częstotliwość pracy serca podczas badania.
W trakcie trwania badania EKG wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejone są specjale elektordy. Wraz z upływem czasu pacjent pokonuje coraz większe obciążenia, aż do osiągniecia maksymalnej częstotliwość rytmu serca.

Interpetacja wyniku
Dzięki EKG wysiłkowemu lekarz ocenia reakcję serca na zwiększony wysiłek fizyczny, który wymaga zwiększego zapotrzebowania na tlen, jego rytm oraz przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Podczas całego przebiegu badania pacjent pozostaje pod obserwacją lekarza i w przypadku niepokojących objawów próba nie jest kontynuowana.

Zadzwoń

Napisz