Badania endoskopowe

Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane w PL Certus:

Endoskopia to dla wielu pacjentów wciąż nieco tajemniczy termin. Czym są badania endoskopowe, na czym polegają, jakie są ich rodzaje, kiedy się je wykonuje, jak odpowiednio się do nich przygotować i jak działa endoskop? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z endoskopią koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Przeczytaj jak się przygotować do badań endoskopowych...


Endoskopia - co to jest?

Co to jest endoskopia? To inna, potoczna nazwa badania endoskopowego, które wykorzystywane jest między innymi w gastrologii, ortopedii, a także w laryngologii. Mało inwazyjny zabieg endoskopowy pozwala na obserwację wnętrza ciała oraz narządów w poszukiwaniu patologii, a także na pobranie wycinków niezbędnych do badań histopatologicznych. To bardzo przydatne badanie diagnostyczne - pozwala przyjrzeć się narządom oraz ich ewentualnym zmianom, których lekarz nie mógłby zbadać w żaden inny sposób.

Zabiegi endoskopowe wykonywane są za pomocą specjalnych narzędzi, które noszą nazwę endoskopów. Aparat do endoskopii składa się z sondy oświetlającej badany fragment ciała, kamery, dzięki której lekarz może obserwować wnętrze ciała oraz kanału narzędziowego, który pozwala na użycie narzędzi, jeśli wymaga tego sytuacja. Endoskopy noszą różne nazwy, w zależności od części ciała, do badania których są przystosowane - np. gastroskop do badania żołądka, laparoskop do badania jamy otrzewnej itd.

Na czym polega endoskopia?

Na czym polega metoda endoskopowa? Najprościej mówiąc można ją przyrównać do badania żołądka, jelit oraz innych narządów kamerą. Do ciała pacjenta wprowadzany jest specjalny wziernik - endoskop, który oświetla organy oraz przesyła obraz. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze ciała pacjenta. W przypadku osób dorosłych zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Badania endoskopowe u dzieci przeprowadzane są z kolei najczęściej w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy wykonuje się endoskopię?

Endoskopia to badanie wykonywane w celach diagnostycznych:

 • układu pokarmowego,
 • dróg oddechowych,
 • stawów,
 • układu moczowego,
 • jamy otrzewnej.

Endoskopie są mało inwazyjne, a dzięki postępowi współczesnej medycyny nie muszą być także bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Lekarz zaleca ją zwykle w przypadku objawów wskazujących na dysfunkcje w działaniu określonych narządów oraz ich schorzenia. Bardzo często badania endoskopowe wykonywane są w przypadku podejrzenia polipów oraz nowotworów (pozwalają na określenie rodzaju zmiany). Diagnostyka endoskopowa jest bardzo skuteczną metodą wykrywania zmian chorobowych, dzięki czemu może znacząco przyspieszyć proces leczenia.

Endoskopia - rodzaje badań

Jak już wspomniano, endoskopie mogą być wykonywane w obrębie różnych układów ludzkiego ciała, każdorazowo stanowiąc doskonałe narzędzie diagnostyczne. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych badań. Rodzaje badań endoskopowych, którym można poddać się w PL Certus to:
 • gastroskopia - to badanie endoskopowe żołądka, przełyku oraz innych odcinków górnego przewodu pokarmowego. Pozwala na skontrolowanie przełyku, żołądka, a także dwunastnicy. Gastroskop wprowadzany jest do ciała pacjenta przez przełyk,
 • kolonoskopia - to endoskopia jelita grubego, umożliwia obejrzenie całego jego wnętrza w celu zaobserwowania zmian. W ramach tego badania możliwe jest także pobranie materiału diagnostycznego lub małoinwazyjnego zabiegu usunięcia polipów i zmian,
  • anoskopia - badanie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika zwanego anoskopem,
  • rektoskopia - badanie polegające na obejrzeniu (wziernikowaniu) kanału odbytu i odbytnicy,
 • endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego - to badanie endoskopowe jelita cienkiego, które wyróżnia się tym, że zamiast endoskopu do jego wykonania wykorzystywana jest specjalna, niewielkich rozmiarów, kapsułka, która pozwala na diagnostykę całego jelita cienkiego,
 • endoskopia kapsułkowa jelita grubego - to badanie endoskopowe jelita grubego, które wyróżnia się tym, że pacjent przyjmuje specjalną kapsułkę, rozmiarów tabletki witaminowej, która pozwala na diagnostykę jelita grubego bez użycia endoskopu. To czym jest i na czym polega endoskopia kapsułkowa przedstawiamy poniżej,
Inne, przykładowe zabiegi endoskopowe to:
 • artroskopia - endoskopia stawu kolanowego,
 • cystoskopia - endoskopia pęcherza moczowego,
 • laparoskopia - służąca do badania wnętrza otrzewnej,
Jak już wspomniano, do każdego z wyżej wymienionych badań używany jest odpowiednio przystosowany do tego celu wziernik - endoskop (lub specjalna kapsułka). Dzięki temu możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu pacjenta oraz wysokiej jakości badania.

Endoskopia kapsułkowa - co to jest?

Endoskopia kapsułkowa to nowoczesna metoda przeprowadzania zabiegów endoskopowych. Jej innowacyjność polega na tym, że pozwala lekarzowi na zobaczenie całego przewodu pokarmowego, w tym również miejsc, do których nie dotarłby tradycyjny endoskop. Zalecana jest szczególnie w przypadku, gdy wcześniejsze badania endoskopowe nie pozwoliły na ustalenie przyczyny dolegliwości u pacjenta.

Na czym polega endoskopia kapsułkowa? Pacjent musi połknąć specjalną kapsułkę, w której umieszczone są lampka, kamera oraz nadajnik radiowy. Przechodząc przez układ pokarmowy miniaturowa kamera wykonuje zdjęcia, które następnie lekarz poddaje analizie. Kapsułka następnie jest naturalnie wydalana przez organizm razem ze stolcem i nie jest odzyskiwana.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przygotowania lub przebiegu badania endoskopowego skontaktuj się z nami! Komfort pacjenta jest dla nas najważniejszy, dlatego chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli chcesz, aby endoskopia była jak najmniej uciążliwa przyjdź do nas.

Poznaj budowę i funkcje układu pokarmowego

infografika układ pokarmowy

Zadzwoń

Napisz