Kifoplastyka to małoinwazyjny zabieg polegający na przezskórnym podaniu cementu akrylowego bezpośrednio do trzonu kręgowego za pomocą specjalnej igły (troakaru).

Wykonywana jest u pacjentów z niektórymi złamaniami kręgów w przebiegu osteoporozy, nowotworów lub w następstwie urazów trzonów kręgosłupa.

Igłę wprowadza się przez ok 1cm cięcie do trzonu kręgowego. Cięcie skóry wykonane zostanie w dwóch miejscach nad zajętym trzonem. Po uzyskaniu prawidłowego położenia troakaru, do trzonu kręgowego wprowadza się rozprężalny balon, który częściowo odtwarza jego wysokość a także tworzy miejsce dla podawanego cementu.

Dodatkowo lekarz może zadecydować o wprowadzeniu stentów, czyli metalowych siateczek dodatkowo wzmacniających trzon kręgowy. Przygotowany cement akrylowy wprowadza się poprzez troakary pod niewielkim ciśnieniem do zajętego trzonu kręgowego.

Dla zachowania bezpieczeństwa zabieg nie jest wykonywany w ogólnym znieczuleniu. Wykonuje się go w tak zwanej analgosedacji: podczas zabiegu chory jest przytomny, odpowiada świadomie na pytania operatora. Leki powodują jednak, że odczuwalny ból jest znacznie zmniejszony. Skóra przed cięciem oraz droga wprowadzenia troakaru jest dodatkowo znieczulenia miejscowo poprzez podanie roztworu Lignokainy.

Lekarz w trakcie zabiegu może spytać o charakter odczuwanego bólu czy o inne objawy. Uzyskane informacje podnoszą bezpieczeństwo i mogą informować o ewentualnym niewłaściwym położeniu troakaru. W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzania troakaru, używany będzie wielopłaszczyznowy RTG (tzw. „ramię C”), z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo celem podniesienia bezpieczeństwa do wprowadzonego troakaru najczęściej podaje się kontrast radiologiczny, który jest widoczny na RTG w czasie rzeczywistym. Rany po zabiegu zostają zamknięte przy użyciu szwów.

Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 1 dobę. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.

Kifoplastyka jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.

Zadzwoń

Napisz