Leczenie nadpotliwości kończyn - sympatektomia

Nadpotliwość kończyn jest schorzeniem związanym z nadmierną aktywnością gruczołów potowych.

Dolegliwość ta dotyczy ok. 1% populacji. Nie stanowi ona wprawdzie istotnego zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak bardzo negatywnie wpływa na stan psychiczny i komfort życia pacjenta. Problem nadpotliwości kończyn jest szczególnie uciążliwy, gdy dotyczy kończyn górnych – dłoni, przedramion, ramion i pach.

Wobec niejasnej przyczyny nadpotliwości pierwotnej, która stanowi ogromną większość wszystkich przypadków, leczenie schorzenia ma głownie charakter objawowy. Stosuje się leczenie zachowawcze: antyperspiranty, leki antycholinergiczne czy zabiegi jontoforezy. Stosowanie antyperspirantów wykazuje wprawdzie szybkie działanie, lecz równie szybko przemijające, a dodatkowo może podrażniać skórę. Leczenie farmakologiczne antycholinergikami istotnie ogranicza wydzielanie potu, lecz dawki leków konieczne do uzyskania zadowalających efektów w redukcji potliwości są tak wysokie, że wyzwalają cały szereg działań niepożądanych.

Dobrą, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia chorych z nadpotliwością kończyn górnych jest zabieg, jakim jest sympatektomia piersiowa wykonana metodą torakoskopową.

Początkowo sympatektomia piersiowa była wykonywana przez tzw. torakotomię i w związku z dużym ryzykiem zabiegu oraz niekorzystnym efektem kosmetycznym jej przydatność u chorych z nadpotliwością była ograniczona. Od czasu wprowadzenia techniki wideotorakoskopowej, a więc i zwiększenia bezpieczeństwa oraz istotnej poprawy kosmetyki pooperacyjnej, metoda ta znalazła zastosowanie u większej grupy chorych.

Sympatektomia piersiowa wykonana sposobem wideotorakoskopii jest stosunkowo łatwym i najmniej inwazyjnym sposobem odnerwienia współczulnego kończyny górnej. Polega ona na wycięciu fragmentu pnia współczulnego wraz ze zwojami nerwowymi współczulnymi. Efektem zabiegu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w kończynach górnych i zmniejszenie wydzielania potu. Zmniejszona zostaje także kurczliwość naczyń występująca pod wpływem bodźców zewnętrznych i wewnętrznych. Hamowanie wydzielania gruczołów potowych przyczynia się do mniejszej utraty ciepła przez kończynę. Co istotne, jest to leczenie o trwałym, w przeciwieństwie do innych metod terapeutycznych, efekcie.

Możliwe jest także leczenie nadpotliwości kończyn dolnych poprzez wykonanie zabiegu sympatektomii lędźwiowej.

W celu uzyskania więcej szczegółów o zabiegu prosimy o kontakt:

ANETA RYBAK
Indywidualny Opiekun Pacjenta Szpitalnego
tel: 539 692 592
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Podawany w literaturze odsetek chorych zadowolonych z efektu sympatektomii jest wysoki zarówno w obserwacji wczesnej (98,2–100%), jak i późnej, gdzie wynosi 93–94% w wielomiesięcznym okresie obserwacji, czy nawet 93,5–94,7% w okresie kilkunastoletnim (zadowoleni całkowicie oraz częściowo).

Zadzwoń

Napisz