Endoprotezoplastyka biodra

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego (alloplartyka stawu biodrowego) polega na - w pierwszej kolejności - usunięciu zniszczonego stawu biodrowego, a następnie zastąpieniu go (w całości lub części) protezą. Obecnie sztuczne stawy są wykonywane z materiałów dobrze tolerowanych przez organizm człowieka a sam zabieg pozwala na podniesienie komfortu życia, powrót sprawości ruchowej oraz ustalnie bólu.

Poniżej przedstawiamy kompedium wiedzy o zabiegach endoprotezplastyki biodra. Na pytania odpowiedzi udzielił nasz specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr n. med. Adam Sulewski. Zapraszamy do lektury!

1. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego?
Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego (koksartroza) generalnie nie są najczęściej znane, jest to tak zwana idiopatyczna choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Za głównego sprawcę uważa się czynnik genetyczny. Są jednak poznane przez medycynę schorzenia, które prowadzą także do zmian zwyrodnieniowych stawu - wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawu. Są to między innymi przebyte urazy stawu biodrowego, jałowa martwica głowy kości udowej czy dysplazja stawu biodrowego przebyta w dzieciństwie.

2. Jakie objawy powinny niepokoić, tzn. kiedy trzeba się zgłosić do lekarza?
Najczęściej dominującym objawem jest ból - głównie zlokalizowany w pachwinie, często w udzie a nawet kolanie, a także narastające ograniczenie ruchomości biodra, szczególnie ruchów rotacji. Zdarza się, że pacjent zgłasza się do ortopedy z powodu bólu kolana a po zdjęciach i badaniu okazuje się, że problemem jest właśnie zwyrodnienie biodra. Wraz z rozwojem choroby pojawia się utykanie, znaczne ograniczenie ruchów w stawie a nawet przykurcze biodra.

3. Jakiego rodzaju endoprotezy stosujemy?
Obecnie standardem są protezy, które są stopem szlachetnych metali jak tytan, nikiel, kobalt i inne. Stosuje się także protezy indywidualnie dobrane do pacjenta, który ma alergię na dany metal. Protezy najczęściej stosuje się bez użycia cementu kostnego. Nowoczesna proteza ma specjalnie przygotowaną powierzchnię, w którą wrasta się kość, i w ten sposób jest bardzo stabilnie osadzona.
Dominującymi producentami protez są Amerykanie i Niemcy oraz Szwajcarzy. Z tych właśnie krajów pochodzą używane w PL Certus implanty.

4. Jak długo po operacji wraca się do zdrowia? 
Jest to niestety dojść indywidualna kwestia w dużej mierze zależna od samego pacjenta. Dzięki małej traumatyzacji tkanek i stabilnym osadzeniu protezy można od razu następnego dnia zaczynać rehabilitację i obciążać już częściowo operowaną kończynę. W szpitalu zwykle przebywa się około 3-5 dni, następnie kontynuuje się rehabilitację w domu. Część pacjentów po około miesiącu chodzi już bez użycia kul łokciowych.

5. Czy endoproteza może się zużyć i jak szybko?
Niestety jak każdy mechanizm proteza ulega także zużyciu, nie podlega ona niestety procesom regeneracji jak naturalny staw biodrowy człowieka. Protezy zwykle „wytrzymują” 20-30 lat. Po tym czasie oczywiście pacjent nie jest skazany na niesprawność. Z powodzeniem wymienia się (zabieg rewizyjny) zużyte elementy protezy na nowe.

6. Jakie są ograniczenia dla pacjentów po enedoprotezoplastyce biodra?
Przy prawidłowo wszczepionej protezie pacjent praktycznie nie ma istotnych ograniczeń w życiu. Jego jakość, po bólu związanym ze zwyrodnieniem biodra i ograniczenim chodu, nagle nabiera nowych barw. Trzeba pamiętać jednak, że taka proteza nigdy nie zastąpi naturalnego biodra i nie ma tak dużej wytrzymałości. Narażanie biodra na urazy czy intensywne obciążenia na przykład udział w długich dystansach biegowych, wspinaczka czy sporty kontaktowe muszą być na pewno ograniczone. Pacjenci z protezami biodra z powodzeniem jeżdżą na nartach, pływają, tańczą, chodzą po górach. Po zabiegu pacjent musi też zwrócić uwagę, by nie układać kończyny w skrajnych położeniach. Szczególnie zagrożone zwichnięciem stawu jest maksymalne zgięcie oraz rotacja zewnętrzna czyli kładzenie nogi na nogę.

Sprawdź godziny przyjęć naszych ortopedów.

Zadzwoń

Napisz