Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, nazywane także inkontynencją to problem, który dotyka wielu pacjentów w różnym wieku. Leczenie nietrzymania moczu jest skutecznym sposobem na pozbycie się tej krępującej dolegliwości i powrót do normalnego życia, bez obaw o przypadkowe przemoczenie bielizny. Popuszczanie moczu dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.


Co to jest nietrzymanie moczu?

Jak podają Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji mianem nietrzymania moczu określa się mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego. To bardzo krępująca dolegliwość, która może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku (wraz z wiekiem ryzyko mimowolnego popuszczania moczu wzrasta). Nietrzymanie moczu u mężczyzn dotyka około ⅓ panów po 80. roku życia. W przypadku kobiet jest to mniej więcej 50%. Na szczęście przypadłość ta może być skutecznie leczona.


Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn może mieć różne przyczyny. Są to między innymi choroby i zaburzenia pracy odcinków układu moczowego, ale także przebyte porody, podeszły wiek, operacje ginekologiczne itp. Niezależnie od przyczyn popuszczania moczu w problemie tym może pomóc zabieg zlecony przez urologa.


Nietrzymanie moczu - rodzaje

Nietrzymanie moczu - leczenie tego schorzenia nie musi być skomplikowane! Urolog w Poznaniu lub innym polskim mieście przedstawi Ci diagnozę i w razie potrzeby skieruje na odpowiedni zabieg. Poniżej przedstawiamy rodzaje nietrzymania moczu:
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - pojawia się podczas wysiłku, ćwiczeń fizycznych, a niekiedy nawet podczas kichania. Jest to jeden z najczęstszych przypadków nietrzymania moczu u mężczyzn i kobiet;
  • naglące nietrzymanie moczu (NNM) - to zaburzenie pojawia się najczęściej w wyniku patologii układu nerwowego, objawia się niekontrolowanymi skurczami pęcherza, które organizm odbiera jako potrzebę natychmiastowego oddania moczu;
  • mieszane nietrzymanie moczu (MNM) - stanowi podłączenie wyżej wymienionych typów.
Dokładne przyczyny nietrzymania i popuszczania moczu określi urolog na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz ewentualnych badań. W Poznaniu zachęcamy do wizyty u urologa w PL Certus.


Nietrzymanie moczu - leczenie

Leczenie nietrzymania moczu, jak wspomniano jest bardzo proste, a co równie ważne, skuteczne. Wśród stosowanych metod znajdują się między innymi leczenie nietrzymania moczu z zastosowaniem:
  • samoutrzymującej taśmy, 
  • toksyny botulinowej,
  • kolagenu.
Na skuteczne leczenie zapraszamy do PL Certus w Poznaniu.

Zadzwoń

Napisz